top of page
Vyhledat

Ale co když přiberu!

Naposledy, když jsem se s někým bavila o tom, jak se vzdát diet a začít jíst normálně, dostala se mi odpověď: “To bych ráda, ale co když přiberu?".Chápu tyto obavy. Když jsem začínala opouštět od svých striktních pravidel a zajetých mechanismů, běhaly mi hlavou podobné myšlenky.


Pokud je to i tvá překážka, která ti brání v tom, ozdravit svůj vztah k jídlu, chci ti něco

říct: “Měla jsem to tak taky”.


Když opustíme přísná pravidla týkající se jídla a naší stravy, je normální mít obavy

ze změny hmotnosti nebo přibrání na váze. Je to jedna z nejčastějších témat, na které přijde řeč, když se naučíme jíst normálně.


Proto chci toto sdílet.


Nejsi v pořádku s pocitem, že bys mohla přibrat a přemýšlíš, jestli má smysl pracovat na svém vztahu s jídlem a začít jíst normálně?

Určitě MÁ! Touha chtít zhubnout není nic špatného. Vzhledem k tomu, že žijeme v kultuře velmi zaměřené na hmotnost, je to normální pocit. Vím, že pro většinu z nás není reálné se jednoho dne probudit a milovat všechno na svém těle nebo očekávat, že se „zbavíme“ přesvědčení a pocitů, které máte ohledně naší hmotnosti.


ALE to znamená, že to je nemožné i v průběhu času.


Co se stane, když přestaneš držet dietu? Moje odpověď: "Nevím" a tyto taky nemůžeš vědět.Nikdo ti nemůže zaručit, co se stane, když přestaneš držet dietu. To zní trochu děsivě, že? Rozumím tomu. Představa, že nemáš svou hmotnost pod kontrolou, může nahánět strach. Dietní kultura nám řadu let prodává, že ”můžeme” a měli bychom mít svou hmotnost pod kontrolou a pokud ne, nesnažíme dost nebo děláme něco špatně“. (#dietnikultura)


To na nás vyvíjí tlak. Skoro jako by se zdálo, že mít určitou hmotnost je naší morální povinností jako člověka, a že pokud to nedodržím, je to naše selhání, ne selhání diety.


Evelyn Tribole, registrovaná dietoložka a spoluautorka knihy Intuitive Eating to hezky vyjádřila: „Odvětví hubnutí je jediné odvětví, kde si zákazník koupí produkt,

který nefunguje a výrobce obviňuje zákazníka.“


Není to tebou! Je to tou dietou!
Kde se bere strach z přebírání nebo ze změny hmotnosti?

Pojďme to pomalu rozbalovat. Přemýšlej o své historii s dietami. Podařilo se ti udržet hmotnost pod kontrolou? Statistiky nám ukazují opak. Obecně spíš platí, že diety nás udržují v cyklu znovu začínání a selhávání.


Pokud se ti podařilo díky dietě zhubnout nebo dostat hmotnost pod kontrolou, co tě

to stálo? Jak to ovlivnilo tvůj společenský nebo rodinný život? Jak to ovlivnilo vnímání některých potravin?


První věc, kterou musíme udělat, abychom překonali svůj strach z přibírání, je zeptat

se sebe PROČ. Proč se bojím přibírání? Obvykle je tím důvodem, že svou hmotnost

k něčemu vážeme. Můžeme mít pocit, že naše hmotnost určuje náš:


  • úspěch

  • přitažlivost/krásu

  • štěstí

  • líbivost

  • důstojnost

  • atd.


Abychom se skutečně přestali bát přibírání, musíme pochopit, PROČ. Proč se ho tak bojíme. Ve chvĺli, kdy to zjistíme, je na čase se sebe zeptat: "Je to pravda?"


Pokud například zjistíš, že svůj strach z přibírání spojuješ se svým štěstím, je to PRAVDA? Je to FAKT, že když přiberu, bude méně šťastná? Opravdu to číslo na váze určuje naše štěstí? Ne, neurčuje. Můžeme být šťastní v jakékoli velikosti. Štěstí je otázkou nastavení MYSLI.

Nebo, pokud máš pocit, že to číslo určuje tvůj úspěch, zeptejte se sebe znovu.

Je to pravda? Ne. Existují úžasně úspěšní lidé VŠECH tvarů a velikostí!Jakmile zjistíš své první proč. Zeptej se sebe, proč máš pocit, že tyto dvě věci jsou propojené. Zabývej se hlavní příčinou. Může to být kvůli něčemu, co jsme slyšeli někoho říkat, věcem, které obvykle vidíme v televizi nebo jsme si to možná úplně vymysleli! Zjistit důvod, proč spojuješ tyto dvě věci dohromady, je první krok k jejich oddělení.Jak je oddělit?


Jeden příklad za všechny. Řekněme, že si myslíš, že tvoje štěstí je určeno tím,

že si udržuješ nižší hmotnost. Můžeš použít afirmaci "Moje hmotnost neurčuje mé štěstí, moje nastavení mysli ho určuje." Nebo: "Můžu být šťastná v jakékoli velikosti."

Jakmile máš mantru nebo afirmaci, stačí ji jen opakovat, opakovat, opakovat! Teď si možná myslíš, že je to hloupý nebo k ničemu. Co můžeš ztratit tím, že to vyzkoušíš? Zkus k tomu přistupovat jako k experimentu a pozoruj, co se stane.


Možná ti to přijde nucené. To je v pohodě! Je to nový koncept pro tvůj mozek. Nicméně, až si to několikrát vyslechne, uvěří tomu a zjistí: "Oooo, takže TAKTO teď přemýšlíme? Dobře, tak super!"


To dáš! Nemusíš hned svoje tělo milovat, stačí na něj zatím přestat nadávat. I to se učíme v kurzu #jimnormalne,


Týna @tojidlo,


650 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page