top of page
Vyhledat

fitness náramek - slouží nebo vládne?

Aktualizováno: 9. 5.


Kdo z vás používá fitness náramky nebo hodinky?

Já ano! A miluju to, baví mě naplňovat své cíle. Nakrokovat o něco více než předešlý den.


Ale hranice mezi tím, kdy nás tyto statistiky ovlivňují pozitivně nebo z nás naopak dělají krokovací maniaky, je velmi tenká.Pomáhají nebo vytváří závislost?

Fitness hodinky a náramky začínají být populární více než kdy jindy. Stávají se pro nás nezbytné stejně jako smartphone. Oblíbili si je lidé bez ohledu na věk, pohlaví a úroveň aktivity.


Poskytují nám informace o naší denní aktivitě, sledují počet kroků, hodnotí úroveň našeho srdečního tepu, monitorují kvalitu spánku, to vše se zdá velmi užitečné…

A svým způsobem také je, ale jsou chvíle, kdy všeho moc škodí.


Pro některé z nás mohou být údaje o kvalitě spánku a každodenní činnosti opravdu užitečný způsob, jak změnit životní styl. Ale v lidech, kteří jsou citliví i na malé neúspěchy, mohou podporovat nezdravý vztah k sobě samému i k fyzické aktivitě.


Nerada bych aby, tohle upozornění naznačovalo, že mám negativní vztah k trackerům. Jak jsem psala v úvodu, sama už několik let fitness hodinky používám. Souhlasím, že mnoho lidí stimulují k pozitivním změnám. Jen bych chtěla upozornit na situaci, kterou jsem také u sebe dříve pozorovala. A to, že pokud se díváte na svůj tracker, zjišťujete, že dnešní den se v naplňování cílů úplně nepodařil, a přinese vám to pocit nervozity, není to úplně zdravé počínání.


Je to podobné jako, když vám přijde email od šéfa, že se vám něco nepovedlo. Z toho taky nebudeme mít úplně příjemný pocit. A stejně by na vás mohlo působit vyhodnocování denních cílů na trackeru. Což ovšem vůbec není žádoucí.

A co mi pomohlo ujistit se, že můj vztah s fitness hodinkama je na zdravé úrovni?

1. Nezaznamenávat každý trénink

Dokážete si něco takového představit? Pár tréninků v měsíci bez zaznamenávání?

Pokud se chcete dostat ze smyčky bezmyšlenkového sledování cílů, sundání hodinek na několik tréninků, může být velmi dobrým řešením. Najednou si totiž uvědomíte, že jste při cvičení už dávno zapomněli vnímat své pocity a místo toho jste se orientovaly akorát podle spálených kalorií a srdeční frekvence, ale to není to jediné, co by vám mělo přinést uspokojení z dobrého tréninku.


Občasné sundání hodinek před tréninkem vám najednou vrátí šanci vnímat účinky endorfinů, aniž byste byly posedlé tím, jak tvrdě nebo rychle jste dnes trénovaly.
2. Sundat hodinky i na noc

Sledování spánku je jedním z nejvíce fascinujících funkcí dnešních fitness trackerů. Musím se přiznat, že tahle funkce mě v podstatě baví asi nejvíc. Ráno hned po probuzení sleduji, jak dlouhý a kvalitní jsem měla spánek.

A co jsem na sobě pozorovala? Pokud jsem zjistila, že dnešní spánek byl o něco méně kvalitnější, než předešlý den, v některých případech mě to ovlivnilo a nesla jsem si tento pocit po celý zbytek dne.

I tady je dobré rozhodnutí občas se jen prostě vyspat a ráno si pocitově vyhodnotit, jestli se cítíte odpočatě, či nikoliv.


3. Neporovnávat své statistiky se svým okolím.

Podařilo se vám dosáhnout nějakého cíle? V dnešní tréninku jste dosáhly špičkového výkonu a projevilo se to i na statistikách trackeru? V tomto případě je hodně lákavé, sdílet své výsledky statistik na sociálních sítích.


Přesně tohle sdílení může vést k nezdravé konkurenci v okolí.

Stejně jako se snažíte držet krok s osobou vedle nás na běžeckém páse (a neříkejte mi, že to neděláte :)), snaha udržet krok s ostatními může vést ke stresu a případně i k nárůstu rizika zranění vlivem přetrénování. Zejména pokud budete porovnávat hodnoty, jako je ideální tepová frekvence a množství spálených kalorií.

4. Vypnout upozornění na počet kroků.

Sedavý způsob života se rozmáhá jako epidemie. Proto jsou počítadla kroků velmi užitečná a fitness náramky to ještě povýšily do té míry, že vás po hodině sezení pobídnou, abyste vstaly a nachodily nějaké kroky na víc. Docílit hranice 10 000 je pro zdraví nepochybně přínosné, ale jen do chvíle, kdy počet kroků nemá negativní vliv na naši psychickou pohodu.


Pokud jste začaly omezovat či měnit svoje plány (třeba týkající se společenského života), abyste si zajistily dosažení svého krokového cíle, je to pravděpodobně znamení, že byste měly tuto funkci dočasně vypnout.


5. Nastavit si dosažitelné cíle.

Fitness cíle jsou skvělý způsob, jak udržet motivaci, ale „Velký bratr“ v roli fitness náramku může způsobit, že budeme posedlí každou oblastí svého života. Jistě, všichni bychom byli rádi, abychom každý den dosáhli dokonalé úrovně spánku, hydratace a cvičení, ale nastavení nereálných cílů může způsobit, že se budeme nemotivovaní kvůli tomu, že se naše cíle nenaplňují, tak jak bychom si představovaly.

Realita je taková, že přijdou noci, kdy prostě z nepochopitelného důvodu nemůžete spát. Existu


jí i dny, kdy pro množství práce nejsme schopni naplnit své cíle v podobě výdeje kalorií. A to je naprosto v pořádku, protože není to o tom, každý den naplnit svoje kroužky na trackeru.


Budovat si postupně návyky a nechtít od sebe každý den 100 % je trvale udržitelný vztah ke svému aktivnímu životu. A je v pořádku, že jeden den jsou kroužky naplněné, další den přeplněné a nějaký den nenaplněné, protože v průměru i tak člověk dosahuje velmi dobrý výsledek a to to tu jde. O dlouhodobý průměr a skloubení našeho aktivního života s povinnostmi, ale i prostorem pro odpočinek.

A někdy není na škodu využít tlačítko "tun off"

Týna @tojidlo1 612 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page