top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoratojidlo

Historie diet

Kdy začalo to šílenství? Proč se problém s obezitou zhoršuje, když existují desítky tisíc diet a produktů? A hlavně, jak to skončí?

O tom je dnešní čtení, často o smutné historii diet v západní civilizaci. Dokážete oddělit výstřelky a podvody od praktických a vědeckých doporučení?


Dieta mezi starověkými

Zajímalo by mě, jestli se první jeskynní žena zeptala prvního jeskynního muže: "Nepřipadám ti v této bederní roušce tlustá?" Bohužel jeskynní lidé neuměli psát, takže nemáme záznam o tom, zda drželi nebo nedrželi diety, ale s největší pravděpodobností jedli, když měli jídlo.

První Řekové a Římané nám dali vědět, jak se k záležitosti diet stavěli. Řekové věřili, že pokud máte zdravé tělo, znamená to, že máte také zdravou mysl. Být tlustý nebylo jen ošklivé, bylo to také projevem duševní nerovnováhy.


Počátky fitness

Řekové byli první fitness nadšenci. Bohatí lidé trávili svůj volný čas cvičením v tělocvičně i třeba osm hodin denně. A překvapením pro mě bylo, že obvykle u toho byli nazí.


Hippokrates, řecký lékař, který žil kolem roku 400 před naším letopočtem, věřil, že tlustí lidé trpí nezdravým spánkem, bolestmi, plynatostí a zácpou, a doporučoval, aby drželi přísnou dietu, zvýšili se cvičení a zvraceli. :(


Staří Řekové obdivovali ideální těla, ale naštěstí byl jejich ideál mohutnější a svalnatější než dnešní štíhlý ideál. Ve skutečnosti by Venuše měla 77 kilo.

První kniha o dietě na světě

První skutečná dietní kniha vyšla v roce 1558 a je stále v tisku. Luigi Cornaro byl Ital s extrémní nadváhou. Unavený z nadváhy, pocitu nekontrolovatelnosti a neschopnosti mít sex, se omezil na 340 gramů jídla denně a 400 ml vína. Jeho kniha „Umění žít dlouho“ radí ostatním, jak udělat totéž. Cornaro se dožil téměř sta let, ke konci života jedl pouze vaječné žloutky.


V roce 1614 Giacomo Castelvetro publikoval „Ovoce, bylinky a zelenina Itálie“, také stále v tisku. Castelvetro kritizoval Angličany za přílišnou konzumaci masa a cukru a propagoval italský způsob konzumace čerstvé zeleniny. Jeho kniha byla předchůdcem dnes populární „středomořské diety“.
První dieta podle celebrit

Lord Byron byl ve 20. letech 19. století Dnejsvůdnějším mužem na světě. Každý chtěl vypadat jako on, dokonce i on chtěl vypadat jako on. Jeho problémem bylo, že snadno přibral a musel tvrdě dřít, aby zůstal štíhlý. Tato rocková hvězda trpěla záchvatovitým přejídáním, střídavě hladověla a přejídala se, a pak se to snažila vypotit pod vrstvami oblečení. Vynalezl octovou dietu, pil ji s vodou několikrát denně, aby se zbavil tuku. Dokonce i brambory jedl zalité octem. Existují záznamy o ženách, které umíraly kvůli pití půllitrů octa napodobováním jejich hrdiny, lorda Byrona. Variace stravy lorda Byrona přetrvala do dneška v podobě diety s jablečným octem, která doporučuje před každým jídlem polévkovou lžíci jablečného octa ve vodě. Doposud neexistují studie na lidech, které by potvrzovaly, že jablečný ocet nějakým způsobem přispívá hubnutí.Boom dietní kultury

Koncem 80. let 19. století bylo publikováno snad nejvíce knih o dietách, a uvedeno na trh nejvíce dietních doplňků a produktů své doby. Doplňky často obsahovaly neužitečné přísady jako bylo sádlo, nebo dokonce nebezpečné, jako je strychnin (prudce jedovatý).


Lidé kupovali korzety, krémy, laxativa, pilulky, syntetické hormony a výtažky, dopřávali masáže a kupovali masážní stroje, které měly za úkol “vytřepat“ z těla tuk. Pamatujete ty pásy, které se omotaly kolem těla a vibracemi měly odvádět tuk z těla pryč? Toto období je jejich počátkem.


Od této doby dietní kultura vzkvétala a nikdo před ní nezůstal v bezpečí.

Zrod počítání kalorií

Dr. Lulu Hunt Petersová, která sama kdysi vážila 99 kg, byla pravděpodobně první osobou, která počítala kalorie a radila s tím ostatním. Její knihy z roku 1918 „Dieting and Health: With Key to the Calories“ se prodalo přes dva miliony výtisků v 55 vydáních. Dr. Peters je také první člověk, od kterého plynulo doporučení diety s 1200 kaloriemi denně, což už nyní víme, že je příjem pro malé dítě.


Tímto obdobím to nekončí, ale necháme si pokračování do dalšího článku.


A proč to píšu? Protože mi chodí mnoho dotazů, že se vám stále nedaří osvobodit od dietní kultury a držení diet. Není divu… Podívejte, jak hluboko je dietní kultura zakořeněná. Diety se vyvíjely stovky let, tak nám holt chvíli potrvá, než se jich zbavíme…


Týna


Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19661687/

Calories and Corsets: A history of dieting over 2,000 years

The History of Dieting/skyterra


1 583 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page