top of page
Vyhledat
 • Obrázek autoratojidlo

Jak nakopat dietní kulturu

Aktualizováno: 17. 3. 2022


co je dietní kultura?


Pokud bych měla dietní kulturu k něčemu připodobnit, byl by to jednorožec, který by každému z nás řekl, že když si koupíme dostatek produktů, detoxikačních programů, jednorázových stravovacích plánů a tréninkových programů na sexy kulatý zadek za 8 týdnů- ,mohli bychom být všichni jednorožci.
jak vypadá dietní kultura?

 • Fitness program, který slibuje po 8 týdnech určitý vzhled nebo hmotnost. K tomu se hodí jeden z mých oblíbených citátů - „I kdybychom všichni jedli a cvičili stejně, naše těla budou stále vypadat jinak.“ Proto nikdo nemůže zaručit žádné konkrétní výsledky, jako je změna v kilogramech nebo centimetrech.

 • Wellness procedury, které tvrdí, že zmenší naše tělo - proměny za pouhých „30 minut nebo méně“. Tato ošetření jsou často drahá, nepřístupná pro většinu populace a podporují estetický vzhled, místo jakéhokoli skutečného ukazatele zdraví.

 • Potraviny označované jako „bez viny“ nebo „clean“. Tyto etikety přiřazují potravinám morální hodnotu a vytvářejí pochybnosti o potravinách, které tyto etikety nemají. Vinu nenajdete v žádném složení výrobku, všechny potraviny jsou „bez viny“ a pojem „clean“ nic neznamená.

 • Produkty a doplňky, které slibují rychlé zázraky a z obalu křičí, že bez nich nikdy nebudeme zdraví a spokojení. Zpravidla předražené výrobky, nový objev z nejvzdálenějšího koutu Afriky slibující dlouhověkost, zdraví a spokojený život za předražené částky. Je fajn, chtít udělat pro své zdraví něco navíc, ale je dobré začít od základů. Základních pilířů zdraví nás africký zázrak nespasí i když jeho obal říká něco jiného.


Na dietní kultuře je zajímavé nebo možná i děsivé, že je to nekončí proces. Jakmile začneme s jednou dietou, dozvíme se o nové a vylepšené verzi, kterou můžeme vyzkoušet, o dalším programu, ke kterému se můžeme připojit. Každá strava nebo „životní styl“ slibuje extrémní a nadstandardní výsledky, pokud si osvojíme chování, které je stejně extrémní a nadstandardní.


Tímhle způsobem se snadno zasekneme v dietním cyklu, vytvoříme si nezdravý vztah s jídlem a mnohdy přijdeme i o dost peněz.


K dnešnímu dni Instagram zaznamenává více než 74 milionů fotografií s hashtagem #diet. Pod zmíněným slovem se odhalí galerie příspěvků s jídlem, otravných inspirativních citátů a všudypřítomných fotek pokroků (aka before-and-afters).


V posledním průzkumu, zkoumala společnost Zava, globální trendy na Instagramu.

Při vyhodnocení příspěvků na Instagramu a převedení na 100 000 obyvatel na zemi, odhalil průzkum některé překvapivé trendy v Evropě. Data poskytují zajímavý pohled na to, které země drží diety víc - nebo alespoň, které o nich nejvíce mluví. Česká Republika bohužel do průzkumu nebyla zahrnuta a tak můžeme jen odhadovat dle našich sousedů.počet příspěvků na zemi s přepočtem na 100 000 obyvatel


Středomořský ostrov Kypr s téměř 815 příspěvky s dietní tematikou na 100 000 obyvatel v žebříčku vede. Můžeme se domnívat, proč to tak je, možná za to může klima a téměř půl roční slunečné počasí a s tím spojený tlak na to, blýsknout se v plavkách.


Ale co třetí Irsko s počasím, které může klesnout pod bod mrazu?


Dokážete si tipnout, kde by se mohla pohybovat Česká republika?


proč mi koncept dietní kultury vadí?

Škody způsobené dietní kulturou jsou různé. První, co mě štve je, že dietní kultura od nás čeká, že strávíme svůj drahocenný čas, peníze a energii na to vypadat určitým způsobem.


Propaguje jeden typ těla jako zdravý a žádoucí a ignoruje realitu rozmanitosti těla a tím přispívá k rozšířené fatfobii.


Přispívá k poruchám příjmu potravy, které mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních chorob. Podle zdroje centra Anabell, trpí v ČR poruchou příjmu potravy každá dvacátá dívka. :(


A v neposlední řadě šíří strach, polopravdy a ubírá na radosti z dobrého jídla a přirozeného pohybu.
a proč to dělají?

Je to velký business a šířit strach a pak přinést rychlé, jednoduché, ale drahé řešení, to je přesně to, co potřebují, aby vydělávali.

jak ze sebe setřást dietní kulturu?

Pokud se někdo nechává ovlivňovat dietní kulturou a má vžitou dietní mentalitu, nemůže za to. Na vině je systém, nikoli jednotlivec a tímto článkem nikoho nesoudím.


Představ si dietní kulturu jako řeku. Plavou v ní lidé, kteří umí plavat, ale i ti, kteří se jen tak nechají tím proudem strhnout a nechají se ostatními unášet. Chápu to, někdy je ten proud a tlak vody, opravdu silný.


Taky jsem se tou řekou dřív nechala unést. A tady pár nesmyslů , ke kterým mě přesvědčila dietní kultura.


 • pozvracela jsem se ze šťávy z kysaného zelí, prý je na hubnutí - a přece čím víc, tím to bude víc účinkovat.

 • podráždila jsem si kůži krémem se skořicí, že jako spálím tuk a zbavím se celulitidy - málem jsem se zbavila i kůže na nohou.

 • zobala jsem tablety na spalování tuku, že pak ten trénink bude stát za to - stálo to za to, vyzkoušela jsem si, jak se mi budou třást ruce, až mi bude 70 let.


Ale existuje i možnost aktivně plavat proti proudu. Odnaučit se roky v dietní kultuře bude vyžadovat čas a praxi a nebude to snadné (zkus si představit plavat proti proudu řeky, to dá zabrat), ale existuje několik kroků, které v tom pomůžu:


 • zbavit se věcí, které vás drží v mentalitě diet (váha, aplikace, obsah na sociálních sítích

 • začít o jídle mluvit neutrálně - přestat označovat jídlo za špatné, dobré, opravdové, neopravdové

 • soustředit se víc na intuitivní stravování

 • spoléhat se na vlastní pocity

 • vnímat sport a výživu jako formu péče o sebe

 • obklopuj se věcmi, lidmi a prostředím, kteří tě v tom budou podporovat. Přidej se k nám do online kurzu #jimnormalne , kde tě já i další účastníci se stejným cílem, rádi podpoříme v tom, osvobodit se od dietní mentality, skoncovat jednou pro vždy s dietami a najít mír s jídlem.


528 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page