top of page
Vyhledat

Vítej v dietní kultuře, maličká!

Aktualizováno: 28. 12. 2022

Takto vítáme na svět naše malé děti už v porodnici, kde začínají komentáře k porodní hmotnosti dítěte. "To je ale velká holka!" Slyšíme o narozené holčičce s porodní váhou 4 kg. A odtud se to valí dál…


Možná jsem to na začátek trochu zdramatizovala, ale chtěla jsem poukázat na to, že dietní kultura může být zřejmá, ale i skrytá už od útlého věku.


Co je dietní kultura si můžeš přečíst tady


Dietní kultura není totéž, jako když chceme zhubnout. Chtít zhubnout je v pořádku. Dietní kultura je rozsáhlá rybářská síť, která nás chytá se slovy, že můžeme být šťastni jen pokud budeme štíhlí. Nechci, aby se do něčeho takové moje děti chytily. A jsem si docela jistá, že ani ty to nechceš.


Ačkoli toto není úplně kompletní seznam, zde je několik kroků, jak vychovávat děti v dietní kultuře.


 1. není jen jeden ideál

Lidská těla nejsou určena k tomu, aby všechna vypadala stejně. Stačí se podívat na různé kultury po celém světě a jejich těla v různých tvarech a velikostech.


Velikost těla člověka (samo o sobě) neurčuje „zdraví“. Ačkoli BMI (Body Mass Index) chce, abychom věřili, že naše zdraví je definováno jednoduchou rovnicí, NENÍ to tak jednoduché. (P.S. BMI je chybný nástroj, který nikdy nebyl určen pro individuální sledování zdraví… ale to je povídání na jiný článek).

velkou diskuzi vyvolává v tomto tématu panenka Barbie. Kdo si s ní taky hrál? A vnímali jste jako děti její proporce? Já si něco takového nepamatuji. Nicméně je tu řada odpůrců a jsem určitě to pro to, aby dítě mělo na výběr i z proporčně jiných hraček. A když jsem blíže zkoumala to téma narazila jsem na zajímavou studii. Tato studie experimentálně testovala účinky hraní si s panenkami Barbie na vzhled těla a příjem potravy u 6- až 10letých dívek. Dívky byly náhodně rozděleny do skupin, skupina 1 si hrála s Barbie panenkou, skupina dvě si hrále s průměrně velkou panenkou a skupina 3 s legem. Po 10 minutovém hraní se zúčastnily chuťového testu a vyplňovaly dotazníky o vzhledu těla. Nebyly nalezeny žádné rozdíly mezi skupinami ve vnímání tělesného obrazu. Dívky, které si hrály s průměrně velkou panenkou, však snědly podstatně více jídla než dívky po hře s panenkou Barbie. Ačkoli nebyla nalezena žádná podpora pro předpoklad, že hraní si se štíhlými panenkami ovlivňuje, jak vnímaly vzhled jejich těla, panenky přímo ovlivňovaly skutečný příjem potravy u těchto mladých dívek. Zajímavé že?jak nepodporovat štíhlý ideál?

 • začít u sebe a ukázat dítěti respekt ke svému tělu.

 • ukázat mu, jak investujeme svůj čas, energii a peníze do cílů/hodnot, které se netýkají vzhledu.

 • poukázat na rozmanitost tvarů v přírodě (stromy, rostliny, plemena psů). Stejně jako stromy nebo různá plemena psů vypadají odlišně, lidská těla jsou také rozmanitá.

 • sledovat, co vstřebávají z médií. Štíhlý ideál proniká do mnoha oblíbených dětských televizních pořadů a filmů.2. stop diskriminaci.

Je známo, že děti s vyšší hmotností budou častěji šikanovány svými vrstevníky. Co však není tak známo je, že členové rodiny jsou častěji zdrojem diskriminace než vrstevníci. V jedné studii vyšlo najevo, že 72 % dospělých uvedlo, že zažili narážky na hmotnost právě ze strany členů rodiny. Komentáře tohoto charakteru mohou dítě ovlivnit po zbytek života. Jedná se o rizikový faktor depresí, nízkého sebevědomí a nespokojenosti se sebou. Je to také prediktorem záchvatovitého přejídání, přibírání na váze, extrémních diet za účelem kontroly hmotnosti a zvýšeného rizika poruch příjmu potravy. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17062811/


Další studie, která analyzovala dětské filmy z let 2006-2010, zjistila, že stigma založené na hmotnost a slovní urážky velikost těl se objevovaly v 84 % filmů


jak ochránit dítě před diskriminací

 • mluvte o předsudcích ke svému tělu i tělu dítěte

 • pokud zachytíte diskriminaci v některém z médií, vysvětlete, proč takové chování není hezké

 • požádejte členy rodiny, aby se pod vaší střechou nevyjadřovali k tělu dítěte3. dejte si pozor na svůj slovník

O dětech se říká, že jsou malé houbičky, které nasávají vše, co říkáme a děláme.

Jejich oči se dívají a jejich uši poslouchají!


Možná na tom sami nejsme nejlépe se svým vztahem k vlastnímu tělu nebo k jídlu, ale nemusíme milovat každý čtvereční centimetr svého těla, abychom vychovali dítě, které ano.


jak jít dobrým příkladem?

 • hledat způsoby, jak vyzdvihnout přednosti svého těla a dobře mluvit o jídle, které jíme.

 • vyhnout se komentářům k tělu dítěte.

 • vyzdvihovat vnitřních kvality dítěte (laskavost, čestnost, statečnost atd.)

 • naučit děti, že komentovat těla ostatních nebo výběr jídla není vhodné. Můžeme použít frázi „v naší rodině vzhled ostatních nekomentujeme“

 • nerozdělovat potraviny do kategorií jako „dobré a špatné“ nebo „zdravé a nezdravé“. Děti přemýšlí černobíle a budou mít špatný pocit z toho, že mají rády nezdravá jídla, což může vést k tomu, že to budou jíst potají nebo se tím přejídat.


4. jíst pro zdraví, ne pro štíhlost

Dietní kultura chce, abychom věřili, že stravování je o výběru „čistých potravin“, o nízkokalorickém stravování, dodržování určitého poměru makroživin, cvičení a kontrole porcí. I když určité dietní praktiky nejsou samy o sobě negativní, posedlost každým soustem jídla není zdravé ani užitečné pro nás ani pro naše děti, které to všechno sledují.


jak podporovat jídlo pro zdraví?

 • pěstovat přístup “všechny potraviny jsou povolené”

 • nezapojovat se do omezujících praktik, co se stravy dítěte týče

 • nekomentovat jídlo ve vztahu k hmotnosti člověka - “strejda je tlustý, protože jí hodně bůčku” “když budeš toto jíst, budeš mít velké bříško”

 • podporujte volbu a vyzdvihuje zážitek z jídla5. detox sociálních sítí

Vyčistěte svůj/jejich sociální sítě. Díky sponzorovaným reklamám je téměř nemožné zcela se vyhnout obsahu zakořeněnému v ideálech dietní kultury. Existuje však několik užitečných kroků, které můžete podniknout, aniž bychom museli zahodit telefon nebo úplně zakázat všechna sociální média.


jak ochránit dítě na sociálních sítích?

 • začít u sebe a přestat sledovat účty, které nám nepomáhají vážit si nebo respektovat své tělo.

 • pokud máš na sociálních sítích starší děti, pomozte jim udělat totéž.

 • pokud dítě narazí na nevhodný příspěvek, pomozte mu kriticky přemýšlet o tom, co vidí a co je tam napsáno. Je fotka reálná? Jaký produkt, službu nebo „ideál“ se snaží prodat?

 • líbí se mi stránka beatu. false, která odkrývá photoshopové úpravy celebrit v médiích, ukaž ji svým dětem/dospívajícím
Dietní kultura je všude kolem nás a myslet si, že můžeme děti před ní ochránit je trochu bláhové, můžeme je ale na to připravit.


Týna @tojidlo
562 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page